Zde najdete aktuální informace o rekreačním středisku Harrachov
Základní informace o rekreačním a sportovním středisku Harrachov ( 4 km od Kořenova )

  byla naposledy aktualizována tato stránka.

TIP :   

Krkonoše se rozkládají na severovýchodě ČR. Pohoří rozděluje státní hranice s PR na dvě části. Česká strana Krkonoš se rozkládá na 454 km2. Vysokohorský charakter a geologické stáří nabízí návštěvníkům jedinečnou faunu a flóru. Smrkové lesy přecházejí ve vyšších polohách v kosodřeviny. Neivyšší hora je Sněžka (1602m). Sněhová pokrývka zde vydrží až 180 dnů v roce, proto jsou Krkonoše právem považovány za lyžařské centrum. Od roku 1963 jsou Krkonoše vyhlášeny národním parkem, (Krkonošský národní park - KRNAP).


Harrachov - nadm. výška 686 m, počet obyvatel: 1780
Toto významné rekreační středisko, se nachází v nejzápadnější části Krkonoš, u státní hranice s Polskou republikou. Leží v kotlině při řece Mumlavě. Z jihu je ohraničen úbočím Čertovy hory (1020 m nad mořem), ze severu mírnými svahy Slezského hřbetu (Mrtvý vrch 1059m nad mořem, Jakšín 1115m nad mořem) a Novosvětský průsmyk (885m nad mořem), kterým vede mezinárodní silnice E-65 spojující Českou a Polskou republiku přes hraniční přechod HARRACHOV - JAKUSZYCE
Železniční trať do PR je mimo provoz. Harrachov, (od roku 1973 - město) vznikl po roce 1945 spojením samostatných osad Harrachov - HRANIČNÍ PŘECHOD HARRACHOV Nový Svět - Rýžoviště. V roce 1959 byly připojeny Mýtiny, (zde se nachází konečná stanice železniční trati Tanvald - Desná - Kořenov - Harrachov. Toto území bylo vyměněno s Polskou republikou za stejně velkou plochu severně od Mrtvého vrchu.
Na počátku 18. století byla založena sklářská huť, patřící od roku 1754 hraběcímu rodu Harrachů. Na slavnou tradici krkonošského sklářství navazuje i dnešní výroba. Novým majitelem sklárny je od roku 1993 JUDr. František Novosad. Sklářské muzeum bylo v roce 1994 přestěhováno do Panského domu poblíž sklárny. Nedaleko Sklárny Novosad & syn stojí kaple sv. Alžběty se skleněným zvonem.
Harrachov je středisko zimní a letní rekreace. Areál pěti skokanských můstků na severním svahu Čertovy hory. Největší můstek (K-180) se konají závody světového poháru. Na vrchol této hory vede sedačková lanovka a sjezdové i běžecké tratě. Další vleky jsou na Rýžovištěm, kde je vybudována nová sedačková lanovka. Kolem celého Harrachova jsou udržovány lyžařské běžecké tratě. Nedaleko čerpací stanice je vybudována biatlonová střelnice s asfaltovou tratí - Kolečko, v držení SKP Harrachov.
Harrachov je dobře přístupný po zmíněné mezinárodní silnici E-65 od Prahy nebo silnicí č. 14 od Vrchlabí a Jilemnice nebo od Liberce, Jablonce nad Nisou a Tanvaldu rovněž po silnici č. 14. Železniční trať Tanvald-Harrachov má napojení na Jablonec n N, nebo hlavní trať Pardubice-Liberec. Dálkové autobusové spojení je s Prahou, Brnem, Hradcem Králové, Libercem a také s polskou Jelení Horou.           Počet přístupů:    
Copyright © 2002  Pepino®